Rewitalizacja podwórza - inicjatywa lokalna współfinansowana ze środków budżetu Miasta Katowice
Chcemy aby było pięknie i bezpiecznie :)

KRONIKA REWITALIZACJI 2017

Strona głównaKronikiKRONIKA REWITALIZACJI 2017

30 sierpnia 2017

Wyrosły nam drzewa!

Wykonawca zasadził już pierwsze sztuki. Na kolejne trzeba będzie poczekać do października. Drzewa są kopane z gruntu i aby dobrze się przyjęły musimy zaczekać do czasu, kiedy ustanie okres ich pełnej wegetacji.

Ale już dzisiaj cieszymy się z posadzonych katalp.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katalpa, czyli surmia, pochodzi z południowo-wschodniej części USA oraz Azji. Przede wszystkim jest to drzewo należące do grupy szybko rosnących, dobrze znoszą zanieczyszczone miejskie powietrze i nadają się do sadzenia nawet przy ruchliwych ulicach i parkingach.

Charakteryzuje się wielkimi, sercowatymi liśćmi. Najpierw one przyciągają wzrok, chociaż pojawiają się późno i „nie wybuchają” jak w przypadku innych roślin, tylko powoli rozwijają się z pączków – w maju, a nawet w czerwcu

Na naszym podwórku przewidzieliśmy dwie odmiany:
„Nana” – jest najmniejszą ze wszystkich odmian.  Dorasta do 5 m wysokości. Niestety, ta odmiana nie wytwarza kwiatów, ale za to jej korona jest prawie kulista.

„Aurea” – ma aksamitne, bladożółte liści i może dorastać do 20 m wysokości. Ma malowniczą, szeroką koronę, duże liście dające latem chłodny cień, zachwycające, wonne kwiaty podobne do storczyków, a ekstrawagancji dodają jej długie strąki, utrzymujące się na gałęziach nawet zimą.

KATALPA NANA

KATALPA AUREA

KATALPA AUREA PIĘKNIE KWITNIE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Docelowo będą wsadzone 6 katalp kulistych i 3 w odmianie Aurea.

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkowym akcentem będzie śliwa pisardi.

 

 

ŚLIWA PISARDI

 

Osiąga do 5m wysokości i 3m szerokości. Posiada ciemnopurpurowe liście: ich intensywny kolor nie zmienia się przez cały okres wegetacji. Liście pojawiają się wcześnie – po intensywnym wiosennym kwitnieniu – i długo utrzymują się na drzewie: nawet po pierwszych przymrozkach.

 

 

 

 

 

 

Śliwa kwitnie w kwietniu jako jedna z pierwszych w ogrodzie, bardzo wczesną wiosną razem z forsycjami, gdy wiele innych roślin dopiero budzi się z zimowego snu. Kwiaty sprawiają, że drzewko w kwietniu staje się pięknym różowym obłokiem.

 

 

 

 

 

 

 

Aby osłonić nasz mały park od ulicy, na początku podwórka posadziliśmy pęcherznicę.

 

Głównym walorem dekoracyjnym pęcherznicy są jej sezonowe, kolorowe, ząbkowane, trójklapowe liście, które w zależności od odmiany mogą być zielone, żółte lub czerwone. Krzew zakwita wydając miododajne , jasnoróżowe lub białe kwiaty zebrane w niewielkie, okrągłe baldachogrona. Na roślinie pojawiają się w V-VII, po czym przekształcają się w pękate, pęcherzykowate (stąd nazwa), czerwonawe owocostany.