Rewitalizacja podwórza - inicjatywa lokalna współfinansowana ze środków budżetu Miasta Katowice
Chcemy aby było pięknie i bezpiecznie :)

Nareszcie mamy lampy!

Po wielu miesiącach oczekiwania nareszcie mamy lampy.

 

 

 

 

 

 

 

Podsumujmy : w 2017 roku złożyliśmy wniosek o Inicjatywę Lokalną, dotyczącą instalacji 4 lamp solarnych na naszym podwórku oraz remontu nawierzchni na Półalejach Agnieszki i Macieja. Niestety po rozstrzygnięciu wniosków, w 2018 roku, nasz został odrzucony. Jednak pomysł na tyle spodobał się w Urzędzie Miasta, że postanowiono wyasygnować na ten cel środki z budżetu. Był to też wyraz uznania dla naszych dotychczasowych działań. Na realizatora prac wyznaczono KZGM Katowice – Wydział Inwestycji (przy rewitalizacji podwórka w 2017 roku współpracował z nami Wydział Infrastruktury). Procedurę przetargową rozpoczęto w marcu. Z nieznanych nam przyczyn oba zakresy prac (montaż lamp i wybrukowanie alejki) połączono w jeden przetarg. Dopiero w październiku w wyniku wyboru ofert został wyłoniony wykonawca na montaż lamp (alejkę wyremontowała inna firma). Z uwagi na procedurę budowlaną montaż nastąpił dopiero w grudniu (o szczegółach możecie przeczytać tutaj).

Ale nareszcie są – lampy solarne, bez zasilania prądem. Akumulatory (zakopane w ziemi) ładują się dzięki panelom. Te jednak potrzebują promieni słonecznych, o które zimą trudno. Do pełnego naładowania potrzebują 6h słonecznej pogody. Dlatego przy długo utrzymującym się zachmurzeniu mogą nie świecić. Ten problem może być dotkliwy zimą – pochmurne dni, opady śniegu i długi czas świecenia mogą powodować, że lampy się nie zapalą (dotyczy to zwłaszcza tych, które znajdują się blisko budynków). Mamy nadzieję, że jednak słońca nie zabraknie na naszym podwórku.

 

 

 

 

Przez pierwsze 3h lampy święcą z 70% mocą, a potem przygasają do 40%. To wystarcza, aby rozproszyć mrok, a jednocześnie nie oświetlać okien. Dzięki temu oszczędzamy też zgromadzoną w akumulatorach energię.

 

Jedynym mankamentem jest barwa światła – prosiliśmy, aby było ono ciepłe. Niestety nie mieliśmy zbyt dużego wpływu na przedmiot zamówienia w trakcie realizacji i nie potraktowano naszej prośby serio. Ten problem mamy jednak nadzieję niebawem rozwiązać.